Hindistan ve Pakistan, nükleer tesis listelerini birbirleriyle paylaştı

Bize Ulaşın
Hindistan ve Pakistan, nükleer tesis listelerini birbirleriyle paylaştı

Hindistan ve Pakistan, nükleer tesis listelerini birbirleriyle paylaştı

Hindistan ile Pakistan, nükleer tesislerin yanı sıra sivil mahkumlar ve gözaltındaki balıkçıların bilgilerinin bulunduğu listeleri karşılıklı olarak paylaştı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iki ülke, "Nükleer Tesislere Yönelik Saldırıların Yasaklanması Antlaşması" kapsamında nükleer tesislerin listesini birbirleriyle paylaştı.

İki ülkenin her yıl 1 Ocak’ta nükleer tesislerin bilgilerini bildirdiği kaydedilen açıklamada, "Bu, ilki 1 Ocak 1992’de gerçekleşen liste değişiminin otuz ikincisi." ifadesi kullanıldı.

Ayrıca Hindistan, 339 Pakistanlı sivil mahkum ve 95 Pakistanlı balıkçının listelerini komşu ülkeye teslim etti.

Pakistan ise Hint ya da Hint olduğu değerlendirilen 51 sivil mahkum ve gözaltındaki 654 balıkçının listesini paylaştı.

Listeler, Yeni Delhi ve İslamabad’da eş zamanlı olarak diplomatik kanallarda yayınlandı.

Öte yandan açıklamaya göre Hindistan, Hint balıkçılar ve cezalarını tamamlayan sivil mahkumların serbest bırakılması ve ülkelerine geri gönderilmesi konusunda Pakistan’ı daha hızlı davranmaya çağırdı.

Açıklamada, "Pakistan’dan, Hint olduğuna inanılan ve Pakistan’da gözaltında bulunan 30 balıkçı ve 22 sivil mahkuma acil konsolosluk erişimi sağlanması istendiği" bilgisi verildi.

Pakistan’dan henüz vatandaşlık onayı gelmediği için ülkelerine dönemeyen 71 Pakistanlı mahkumun vatandaşlık statüsü doğrulama sürecinin hızlandırılması için de İslamabad’a çağrıda bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BURSA EVDEN EVE

Bursa asansörlü evden eve nakliyat şirketi Zorlu Nakliyat’ta asansörlü evden eve nakliyat taşıma fiyatları taşınacak eşyanın katı ve konumuna göre değişmektedir. Asansörlü Bursa evden eve nakliyat firması ZORLU Nakliyat’tan fiyat almadan taşınmayın!

DEVAMI>>>